Риболовля та аналіз залишкових пестицидів.

Що ж спільного між мас-спектрометрією та рибалкою? Моя перша думка була "не так вже й багато," поки я не відвідав недавній симпозіум по пестицидах. Дійсно є деякі цікаві аналогії між рибалкою і використанням мас-спектрометрії у визначенні залишків пестицидів.

1-й Міжнародний симпозіум по останнім досягненням в області аналізу пестицидів був дуже інформативним, спыльно з презентаціями останніх подій в HRAM мас-спектрометрії для аналізу кількості залишкових пестицидів в харчових продуктах і кормах. Промовці, професора Яна Хаджслова (ICT, Prague), д-р Ханс Мол (RIKILT Research Institute) і професор Амадео Родрігес Фернандес-Альба (Еталонна лабораторія ЄС з питань залишків пестицидів в фруктах і овочах, Університет Альмерії) обговорили переваги і недоліки використання загального HRAM в порівнянні з цільовим використанням потрійних квадрупольних мас-спектрометрів для аналізу пестицидів . Поточну ситуацію в області аналізу залишків резюмував професор Фернандес-Альба красивим порівнянням з риболовлею.

HRAM - як рибалка з сіткою

Потрійна квадрупольна мас-спектрометрія аналогічна риболовлі з вудкою: ви вибираєте номер волосіні і приманку в спробі зловити один вид риби (іона), відмовляючись від інших видів однакового розміру і ваги. HRAM аналогічна риболовлі з сіткою, вона захоплює всіх риб (іони) з подальшим сортуванням, подібно обробці отриманих мас іонів за допомогою програмного забезпечення.

Чому риба для більшості пестицидних залишків?

Незважаючи на широке використання, відмінні кількісні оцінки і ідентифікації властивостей, потрійні квадрупольні системи МС обмежені необхідністю оптимізувати параметри збору даних на основі попередньо обраного списку пестицидів. Якщо пестицид, присутній в зразку, не входить в попередньо заданий список, він не буде виявлений. Такі «хибнонегативні» результати викликають заклопотаність, так-як неправильне використання пестицидів, або забруднення при зберіганні і транспортуванні, можуть залишитися непоміченими в глобальній мережі виробництва продуктів харчування і торгівлі. В останні роки був цілий ряд гучних справ, таких як зловживання ізофенфос метилом і забруднення нітрофенолами. Таким чином, інтерес проявляється до використання мас-спектрометрів HRAM, які можуть працювати в режимі повного сканування (без визначеного списку) для визначення більшої кількості пестицидів в одному аналізі, в тому числі нецільових пестицидів, щоб забезпечити найкращий захист споживачів.

Які види сіток доступні?

Є мережі для лову всіх видів. Більшість неполярних пестицидів вимагають аналізу з використанням газової хроматографії (ГХ), в той час як більшість полярних пестицидів вимагають аналізу за допомогою рідинної хроматографії (РХ), кожен з яких зєднаний з HRAM. Д-р Ханс Мол назвав новий метод газової хромато-мас-спектрометрії (ГХ-МС) як вельми перспективний, щоб доповнити LC-Orbitrap і отримати нові всеосяжні технологічні процеси для кількісного аналізу складів, а також якісному визначенню пестицидів за допомогою ГХ і РХ. Професор Хаджслова показала, яким чином різні види пестицидів, мікотоксини і пірролізідінові алкалоїди можуть бути успішно визначені кількісно і ідентифіковані з використанням LC-Orbitrap.

В недавній статті під назвою  «Їжа (аналіз) для роздумів», Амадео Фернандес-Альба обговорював деякі з можливостей і переваг перевірки за допомогою LC-HRAM, і прийшов до наступного висновку:

"Повний перехід на інструментарій HRAM не станеться відразу, але я вважаю, що ми досягли критичної точки в аналізі пестицидів. Приблизно однакова продуктивність і ціна з потрійними квадрупольними МС у поєднанні з перевагами режиму повного сканування і точної ідентифікації маси роблять широке поширення HRAM практично неминучим".