Газова хроматографія (ГХ) - описана вперше в 1952 р, один з багатьох видів хроматографії. Метод заснований на поділі летючих компонентів, при якому рухомою фазою служить інертний газ (газ-носій), що протікає через нерухому фазу з великою поверхнею. Залежно від агрегатного стану нерухомої фази розрізняють газоадсорбційної хроматографію (нерухома фаза - тверде тіло) і газо-рідинну хроматографію (нерухома фаза - рідина, нанесена тонким шаром на твердий носій). В якості рухомої фази використовують водень, гелій, азот, аргон, вуглекислий газ. Газ-носій не реагує з нерухомою фазою і речовинами.
Газо-рідинна хроматографія - розділення газової суміші внаслідок різної розчинності компонентів проби в рідині або різної стабільності комплексів, що утворюються. Нерухомою фазою служить рідина, нанесена на інертний носій, рухомий - газ.
Розділення засновано на відмінностях в летючості і розчинності (або адсорбованих) компонентів суміші.
Цей метод можна використовувати для аналізу газоподібних, рідких і твердих речовин з молекулярною масою менше 400, які повинні задовольняти певним вимогам, головні з яких - летючість, термостабільність, інертність, легкість отримання. Цим вимогам в повній мірі задовольняють, як правило, органічні речовини, тому газову хроматографію широко використовують як серійний метод аналізу органічних сполук. Газова хроматографія стала популярною завдяки:
• швидкості та легкості, з якою можуть бути проаналізовані складні суміші;
• дуже малої необхідної проби для аналізу;
• гнучкості та надійності використовуваного обладнання.
Рідинна хроматографія (РХ) (як метод була відкрита в 1903 році) - хроматографія, в якій рухомою фазою (елюентом) є рідина.
Рідинна хроматографія поділяється на рідинно-адсорбційну (поділ з'єднань відбувається за рахунок їх різної здатності адсорбуватися і десорбувати з поверхні адсорбенту), рідинно-рідинну, або розподільну (поділ здійснюється за рахунок різної розчинності в рухомій фазі - елюенті і нерухомій фазі, фізично сорбированной або хімічно прищепленої до поверхні твердого адсорбенту), іонообмінну хроматографію, де поділ досягається за рахунок оборотної взаємодії аналізованих іонізуючого речовин з іонними групами сорбенту - іоніту. Рідинна хроматографія застосовується як аналітична, так і препаративна.
Метод газової хроматографії-мас-спектрометрії (ГХ-МС) являє собою аналітичний метод, який поєднує в собі функції газової хроматографії і мас - спектрометрії для ідентифікації різних речовин в досліджуваному зразку. Застосування ГХ-МС: виявлення наркотиків, розслідування пожежі, екологічного аналізу, дослідження вибухових речовин і виявлення невідомих зразків. ГХ-МС також може бути використаний службою безпеки аеропорту для виявлення речовин в багажі або на людині. Крім того, він може ідентифікувати слідові елементи в матеріалах, які раніше вважалися такими, що виходять за межі ідентифікації.
Рідинна хроматографія-мас-спектрометрії (РХ-МС) являє собою аналітичний метод, який поєднує в хімії фізичні можливості поділу на рідинному хроматографі з можливостями мас-аналізу мас-спектрометрії (МС). РХ-МС являє собою потужний метод, який має дуже високу чутливість, що робить його корисним у багатьох випадках. РХ-МС поєднує роздільну силу ВЕРХ матеріалів з великою молекулярною масою і можливість MС вибірково визначати і підтверджувати молекулярну ідентичність. Використовується в основному в фармацевтичних дослідженнях, аналізі навколишнього середовища, тестуванні продуктів харчування і судовій медицині.
РХ-МС використовує систему ВЕРХ, проте, в точці рідкої рухомої фази на виході з колонки рідкий зразок розпорошується на мікрокраплі. Вони швидко випаровуються, звільняючи іонізовані молекули аналізованої речовини, які потім можуть бути розділені в мас-спектрометрі. При великому потоці може бути корисно додаткове розпилення або зрошення за допомогою високого потоку інертного газу, наприклад, азоту.